Osm thajských receptů, které musíte zkusit

Dovolená v Thajsku je neodmyslitelně spojená s místní výtečnou kuchyní. Díky svým exotickým chutím a nápaditým kombinacím jsou thajské pokrmy známé po celém světě. Mezi skutečné gurmánské lahůdky patří místní sladkosti, jejichž sláva ovšem v konkurenci s ostatními jídly bohužel trochu zaniká.

V nabídce pouličních prodejců, jejichž stánky denně zaplňují ulice thajských měst, přitom dezerty nesmí chybět. Pojďme si představit ty nejznámější – a dle mnohých i nejchutnější – dezerty, na které v Thajsku narazíte.

Khao Niew Mamuang

Khao Niew Mamuang
Khao Niew Mamuang

Pokud hledáte nejtypičtější thajský dezert, tady je! Pomalu uvařená sladká lepkavá rýže podávaná s kokosovou smetanou a kousky čerstvého manga – to je kombinace, kterou si zamilujete na první ochutnání.

Khao Lam

Khao Lam
Khao Lam

Sladkou pochoutku v podobě lepkavé rýže s černými fazolemi a kokosovým sirupem dostanete naservírovanou ve stonku rozseknutého bambusu, ve kterém se tato sladká směs předtím opékala. 

Sladké thajské mámení: Vyberte si z nejširší nabídky zájezdů

Luk Chup

Luk Chup
Luk Chup

Oku lahodící dezert zvaný Luk Chup se vyrábí ze směsi mungo fazolí, cukru a kokosového mléka. Podobně jako náš marcipán se pak i tato hmota modeluje do nejrůznějších tvarů. Hotové figurky se polévají barevnou želatinou.

Thong Yip

Thong Yip
Thong Yip

Buddhistická víra v Thajsku se promítá do všech aspektů běžného života, včetně jídla. Aby si Thajci (nejen) při významných životních událostech zajistili štěstí a prosperitu, vyrábějí dezerty z vaječných žloutků. Zlatavá barva totiž symbolizuje hojnost. Ze stejných surovin – žloutků a cukru se kromě Thong Yip dělá ještě Thong Yod a Foi Thong, jejichž jediný rozdíl spočívá ve výsledném tvaru (Thong Yip jsou květiny, Thong Yod kuličky a Foi Thong provázky).

Nejkrásnější pláže v Thajsku

Khanom Bueang

Khanom Bueang
Khanom Bueang

Až se vám zasteskne po oblíbených francouzských palačinkách, zkuste jejich thajskou obdobu, Khanom Bueang. Tyto křupavé palačinky se podávají se sladkým krémem z bílků a žloutkovou sladkostí Foi Thong navrch.

Roti

Roti
Roti

Tento velmi oblíbený sladký dezert si rozhodně nenechte ujít! Na másle smažené hutnější těsto, které je plněné banány, ananasem nebo jiným ovocem a na povrchu přelité sladkým kondenzovaným mlékem, je pro milovníky sladkostí skutečným nebem na zemi.

Nechte se zlákat exotikou: Nejvýhodnější zájezdy do Thajska

Khanom Chan

Khanom Chan
Khanom Chan

Pokud máte rádi želé, pak musíte ochutnat jeho thajskou verzi. Směs cukru, kokosového mléka a mouky se zahřívá na pánvi tak dlouho, dokud nevznikne hmota podobná želé. Střídáním dvou odstínů (nejčastěji) zelené barvy se na řezu Khanom Chun vytvoří celkem devět proužků – devítka je totiž pro Thajce šťastným číslem.

Itim Kati

Itim Kati
Itim Kati

V horkých dnech člověka nejvíc potěší dobrá zmrzlina. A co jiného ochutnat v Thajsku, než zmrzlinu plnou kokosu? Itim Kati je zmrzlina z dužiny mladého kokosu a kokosových hoblin podávaná v kokosové skořápce spolu s kousky sladké dýně, arašídy nebo kokosovým želé.

zdroj příspěvku: invia.cz

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *