Bolívie – skrytý poklad Jižní Ameriky

Kvůli omezeným možnostem ubytování stála Bolívie dlouho ve stínu svých sousedů – Brazílie, Argentiny, Chile a Peru. Existuje však spousta důvodů, proč byste tuto jihoamerickou zemi měli navštívit. Prozkoumejte její nejzajímavější místa, např. solnou pláň Salar de Uyuni, červené jezero Laguna Colorada nebo město Tarija, kde se vyrábí víno. Vychutnejte si kouzlo Bolívie dříve, než ji zaplaví davy turistů.

Město La Paz s tržištěm čarodějů

Bolívijské ženy v La Paz
Bolívijské ženy v La Paz

Bolívie vás bude bavit

La Paz sice není hlavním městem Bolívie, ale je sídlem vlády a místem mnoha působivých atrakcí. Nejdůležitější politické budovy ohraničují náměstí Plaza Murillo, na němž stojí katedrála a sídlo prezidenta. Ve městě dále najdete nejvýše položené golfové hřiště na planetě, řadu nevšedních muzeí a pamětihodností, včetně pěkně zdobeného katolického kostela Iglesia de San Francisco. Nedaleko něj se rozkládá proslulý čarodějnický trh (Mercado de las Brujas). Tam můžete zakoupit neuvěřitelné předměty – amulety, elixíry, části žab nebo sušené želvy.

Město Tarija, ráj vín

Vinný sklep v Tarija
Vinný sklep v Tarija

Chilská a argentinská vína se teď těší velké pozornosti. Na paty jim ale začínají šlapat vína z Tarije. Za tamními ochutnávkami kombinovanými s vepřovými pečeněmi se hrne čím dál více nadšenců. Místní půda a podnebí jsou pro pěstování hroznů jednoduše příznivé. Každoročně se v Tariji koná také festival vína. Hlavní náměstí obklopují restaurace různých kuchyní, řemeslné obchůdky a internetové kavárny. Poblíž najdete veřejný trh, řada památek a paleontologické muzeum. Bohatý a u turistů populární je i zdejší noční život.

Městečko Tupiza v objetí červených skal

Červené skály v Tupiza
Červené skály v Tupiza

Pokud máte namířeno do Uyuni, vezměte to oklikou na východ do malého města Tupiza. Nabízí upřímný a otevřený pohled do venkovského bolivijského života. Skutečným důvodem k návštěvě jsou však okolní červené kaňony, dramatický skalnatý pás přístupný pěšky nebo na koni. Bude-li vám scenerie připadat povědomá, je to nejspíš proto, že se tady v roce 1969 natáčela kovbojská klasika Butch Cassidy a Sundance Kid.

Bolívie vás bude bavit

Solná pláň Salar de Uyuni

Solná pláň Salar de Uyuni, Bolívie
Solná pláň Salar de Uyuni, Bolívie

Největší solná pláň na světě leží na jihu Bolívie a představuje oblíbenou turistickou atrakci. Dokonce zahrnuje hotel postavený ze soli, který ale negativně působil na životní prostředí a nyní slouží jako muzeum. Nicméně tu byl nově otevřen tábor geodetických kopulí Kachi Lodge. Na první pohled připomíná kosmickou stanici, jedná se však o luxusní ubytování s vlastní koupelnou, útulným pokojem s měkkým kobercem, manželskou postelí a řádným vytápěním.

Krvavě rudé jezero Laguna Colorada

Krvavě rudé jezero Laguna Colorada
Krvavě rudé jezero Laguna Colorada

V jihozápadní části náhorní plošiny Altiplano leží poblíž chilské hranice světoznámé solné jezero Laguna Colorada. Za svůj název vděčí červeným sedimentům a řasám. Žijí zde početné kolonie jihoamerických plameňáků. Zajímavé jsou ale i bílé boraxové ostrůvky, ostře kontrastující s rudou barvou vody.

Bolívie vás bude bavit

Jezero Titicaca a ruiny Tiwanaku

Ruiny Tiwanaku, Bolívie
Ruiny Tiwanaku, Bolívie

Jedno z největších jihoamerických jezer se rozprostírá po Bolívii i Peru. Dnes přitahuje nadšence do místní historie a cestovatele hledající přírodní prostor k odpočinku. Přestože počasí je tu po celý rok poměrně stabilní, jezero není dostatečně teplé na plavání. Poblíž jihovýchodního břehu leží archeologické naleziště Tiwanaku, ruiny jednoho z nejstarších a nejvýše položených měst s paláci, chrámy, pyramidami a monolity.

Národní park Amboró

Národní park Amboró, Bolívie
Národní park Amboró, Bolívie

Národní park Amboró leží severozápadně od Santa Cruz a jeho území představuje domov pro jaguáry, pumy, tapíry, pásovce, některé druhy papoušků a další zvířata. Roste zde přes 3000 druhů rostlin. Řada pískovcových skalních útvarů bere dech. Nejsou tu téměř žádné stavby. Těsně podél hranic najdete jednoduché kempy pro turisty a skromné ekologické chatky. K vybavení patří postele, jídelna a prostá kuchyně. Vydejte se sem, jestliže chcete uprchnout někam mimo síť, pryč od uspěchaného moderního světa.

zdroj příspěvku: invia.cz

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *